Historie kapely

Středa, 24 Únor 2010

Za zrodem kapely stáli muzikanti z umělecké dílny Milana Pařízka a Oldřicha Veselého. Myšlenka na vznik kapely vyšla na světlo světa v hlavách Otto Vaise a Kamila Kalvody.  A kde jinde než u piva by se mohlo něco takového zrodit. K této myšlence se postupně přidali další už odrostlejší muzikanti z dechovky LŠU pana učitele Pařízka. A tak první zkouška proběhla na podzim roku 1982 v tehdejším sále JKP (dnešní svitavská tiskárna). Do čela kapely se tehdy postavil právě Otto Vais a kapelníkem byl až do svého odchodu z kapely v roce 1994.  Z té úplně první zkoušky kapely zůstali po celou dobu věrni pouze dva muzikanti  - Fanda Jílek a Roman Kalvoda, který se v roce 1994 po odchodu Otty Vaise postavil do čela kapely.  Později se přidávali i muzikanti z jiných svitavských kapel, počet hráčů se ustálil na počtu 12 a v roce 1983 kapela uspořádala svoje první vystoupení. Tento rok je označován za vznik kapely a najdete jej i na bláně našeho bubnu..:-)

Tak trochu bychom měli upřesnit i ten náš název. Jisté je, že až do krachu svitavského pivovaru v roce 2002 si nás většina pletla s tímto zlatavým svitavským nápojem. A my se jim ani nedivíme, protože po každé naší nedělní zkoušce (v podstatě celou historii zkoušíme v neděli navečer) si zajdeme na pivo, kde se probírají ty nejdůležitější věci tohoto světa, a celá ta léta jsme si dávali právě svitavskou dvanáctku. Pivovar byl zrušen a bohužel dnes již chodíme na Poličku, Kozla, na Gambrinus apod.. Pozornému čtenáři jistě tedy neuniklo, že označení Svitavská dvanáctka tedy nepochází od názvu pivního moku, ale počtu muzikantů při založení kapely. V souvislosti se jménem kapely je dobré narovnat i jednu historickou nepřesnost, a to konkrétně článek ze svitavských novin v roce 1983. Tehdy jsme v zimě společně se svitavskými divadelníky pod režisérskou taktovkou Jiřího Kareše připravili pořad Česká zima. Tehdy nás v novinách nazvali nesprávně jako Svitavanka, což je název, který  vešel do povědomí svitavské veřejnosti až v roce 1991, kdy se tehdejší Houserova dechovka přejmenovala na Svitavanku.          

V dalším životě kapely je nutné vyzdvihnout rok 1988, kdy se do Svitav přestěhoval moravský rodák Jarda Dvořák. Ten po absolvování brněnské konzervatoře a dvouleté vojenské služby přijal nabídku tehdejší svitavské LŠU, kde bylo potřeba navázat na tradici výchovy mladých muzikantů a dětské dechovky, a to po náhlém úmrtí Milana Pařízka v roce 1983. Z dnešního pohledu je vidět, že Jardovo rozhodnutí jistě bylo správné, protože ve Svitavách zůstal (i když jak sám říká, v plánu to neměl) a navíc tu hromadu skvělých muzikantů vychoval a s dětskými dechovkami slavil celostátní i mezinárodní úspěchy.  Pro dvanáctku bylo důležité, že hned na podzim 1988 ho do naší kapely  přivedl Otta Vais a nejen že do dnešního dne s námi hraje, ale hlavně kapelu řídí po umělecké stránce jako dirigent. Kromě toho ještě i do kapely přivedl několik svých bývalých žáků - Láďu Krásu, Milana Fleka mladšího, Honzu Havláta, Pavla Zouhara, Pepu Pinkava a také i svého mladšího syna Milana.  Díky tomu máme v kapele dvě otcovsko-synovské dvojice v naší kapele a kromě toho máme i jednu bratrskou dvojici Edu a Pavla Bartoňovic.

V roce 1990 kapela s Adolfem Kubatou a sólisty jeho jihočeské dechovky uspořádali jeho autorský koncert. Tato spolupráce vyvrcholila i nahráváním v rozhlase v Hradci Králové.  Rok 1995 pak byl dalším rokem s autorským koncertem kapely, a to konkrétně nestora české dechovky Karla Vacka. Právě pro tento koncert jsme přemýšleli přilákat do svitav nějakého zajímavého hosta a nakonec padl nápad na Karla Hegnera, zpěváka, hudebního pedagoga na JAMU a hlavně televizního a rozhlasového moderátora dechovkových pořadů..Karla jsme pro tento koncert přemluvili, celý pořad nám odmoderoval a i si s námi zazpíval. Od té doby s Karlem spolupracujeme na spoustě dalších akcí. On nás zve na dechovkové festivaly na jižní Moravě, my jej na dechovkový ples do Svitav, kde Karel vystupuje s cimbálovou muzikou Aleše Smutného, a na svitavskou pouť.    

V devadesátých letech kapela rozšířila také své aktivity na širší evropský region a Svitavy reprezentovala v Holandsku a několikrát v Německu, konkrétně v partnerských městech Weesp, Stendal a Plochingen. Společně se Střediskem kulturních služeb kapela do dnešního dne organizuje Slavnosti dechovek a promenádní koncerty na svitavském náměstí.

Když jsme se jako kapela chystali oslavit 20 let, pojali jsme trochu jiný záměr než klasický výroční koncert a rozhodli jsme si nadělit takový malý dárek, konkrétně vydat si vlastní CD. A protože hvězdy nám byly příznivě nakloněny, konkrétně v podobě města Svitavy, získali jsme i potřebné prostředky a na podzim 2002 jsme začali nahrávat v Tonstudiu Jaromíra Rajchmana, kterému tímto ještě i takto dodatečně děkujeme za profesionalitu a hlavně za trpělivost s námi. Vše se nakonec zadařilo a  na jaře 2003 nám Karel pokřtil toto první dechovkové CD v okrese Svitavy.

Za zmínku určitě stojí i rok 2006, kdy se v rámci oslav 750 let od první písemné zmínky o městu Svitavy konala tzv. Svitavská muzikantská merenda, což lze bez nadsázky označit za jednu z největších dechovkových událostí města Svitav. Na jedno podium byli sezváni všichni muzikanti, kteří prošli některou ze svitavských dechovek, aby si zde zahráli několik společných skladeb. To, že to bylo setkání velmi milé, dokazuje i velké množství muzikantů, kteří pozvání přijalo a společně si zahrálo.

Období let 2004 – 2009 bylo ve znamení několika svateb našich členů, které v kapele rozhodně ale nejsou poslední.  V kapele máme i několik přírůstků v podobě budoucích muzikantů, takže o osud kapely se rozhodně nemusíme obávat…

Posledním velkým počinem kapely se pak stalo nacvičení prvního dechovkového muzikálu v České republice Noc na Karlštejně. Premiérový koncert se konal 13. prosince 2008 (nebyl to pátek, ale sobota..:-) a od té doby zazněl např. i na svitavských dechovkových slavnostech v roce 2009. Do dechovkového obsazení nám noty zapsal Honza Pohorský, tchán našeho zpěváka Vaška Boštíka. Jedná se o přibližně hodinové vystoupení, ve kterém písně z tohoto známého filmového muzikálu v podání naší dechovky jsou prokládány filmovými ukázkami.

 

Kontakt

Svitavská dvanáctka
568 02 Svitavy

Roman Kalvoda
kapelník
rkalvoda@seznam.cz
605 139 972

Poslední aktualita

Za dechovkou do parku

Záznam z nedělního koncertu "Za dechovkou do parku" z 20.8.2017 naleznete zde na Youtube od CMS TV.

Nejbližší akce

Žádné události