Dechovka slaví třicítku

Čtvrtek, 21 Březen 2013

Naše město

Když před 30 lety (1983-2013) vznikla tahle mladá kapela, nikdo nevěřil v její budoucnost. A ejhle, jak se všichni mýlili! Je pravda, že se Svitavská dvanáctka představovala veřejnosti opatrně a jenom pomalu se dostávala do povědomí diváků, ale trpělivost přináší ovoce. A tohle ovoce je skutečně výjimečné.

Členové dechového orchestru zkoušejí týden co týden ve svém volném čase, vymýšlejí nové a nové akce. Vytvořili historii koncertů na náměstí ve Svitavách, z nichž vznikla tradice každoročních slavností dechové hudby, dále tanečních podvečerů, dnes známých pod názvem Na muzice ve Fabrice, a konečně dechovkových plesů s cimbálovou muzikou jako hostem. Během této doby hráli nejenom v Čechách, ale i na Slovensku, v Německu i Holandsku. Natáčeli v Královéhradeckém rozhlase a v Tonstudiu v Dolních Bojanovicích. Mohou se pochlubit CD k dvacátému výročí, nahrávkou DVD záznamu s prvotinou muzikálu Noc na Karlštejně a společným CD z festivalu Antonína Žváčka. Spolupracovali s některými populárními osobnostmi: jihočeským skladatelem Adolfem Kubatou, zpěvákem Jožkou Černým, moderátorem a zpěvákem Karlem Hegnerem - spolupráce s ním trvá dodnes. To je jen hrubý výčet aktivit Svitavské dvanáctky, dalších drobných slavností nebo rodinných akcí je nepočítaně.

Dechový orchestr prošel mnoha změnami a vystřídalo se v něm několik desítek muzikantů. Dnes jich má přes dvacet. Nezbývá než popřát dechovce ještě dlouhá léta zdaru a úspěchů. Jménem diváků a široké veřejnosti vyslovit přáním, aby i nadále rozdávala radost z lidové písničky. Poděkování patří všem, kteří se zasloužili o vznik tělesa a jeho dlouholeté působení, zvláště pak kapelníkovi Romanu Kalvodovi a uměleckému vedoucímu Jaroslavu Dvořákovi.

kronikář Svitavské dvanáctky Milan Flek

 

Kontakt

Svitavská dvanáctka
568 02 Svitavy

Roman Kalvoda
kapelník
rkalvoda@seznam.cz
605 139 972

Poslední aktualita

Odešel nám kamarád

S lítostí v srdci jsme o Vánocích přijali zprávu, že nás navždy opustil náš kamarád Eduard Bartoň. Do Svitavské dvanáctky přišel na podzim roku 1985 jako hráč na tenor a od první chvíle se stal nepostradatelnou součástí naší kapely. Celých 35 let s námi prožíval všechny naše muzikantské chvíle, úspěchy i neúspěchy, společné akce i naše rodinné události. Eda nebyl jen spoluhráč v kapele, ale hlavně kamarád s velkým srdcem. Kdykoli z nás někdo potřeboval s něčím pomoci, tak prostě šel a pomáhal, jak nejlépe uměl.

Svým přístupem a muzikantským nadšením vždy rozdával dobrou náladu a měl upřímnou radost, když jsme mohli hrát a rozdávat radost našemu vděčnému publiku. Všem nám bude Eda ve Svitavské dvanáctce moc chybět, ale jestli existuje muzikantské nebe, tak si tam jednou zase všichni společně zahrajeme.

Nejbližší akce

Žádné události