Dechovka slaví třicítku

Čtvrtek, 21 Březen 2013

Naše město

Když před 30 lety (1983-2013) vznikla tahle mladá kapela, nikdo nevěřil v její budoucnost. A ejhle, jak se všichni mýlili! Je pravda, že se Svitavská dvanáctka představovala veřejnosti opatrně a jenom pomalu se dostávala do povědomí diváků, ale trpělivost přináší ovoce. A tohle ovoce je skutečně výjimečné.

Členové dechového orchestru zkoušejí týden co týden ve svém volném čase, vymýšlejí nové a nové akce. Vytvořili historii koncertů na náměstí ve Svitavách, z nichž vznikla tradice každoročních slavností dechové hudby, dále tanečních podvečerů, dnes známých pod názvem Na muzice ve Fabrice, a konečně dechovkových plesů s cimbálovou muzikou jako hostem. Během této doby hráli nejenom v Čechách, ale i na Slovensku, v Německu i Holandsku. Natáčeli v Královéhradeckém rozhlase a v Tonstudiu v Dolních Bojanovicích. Mohou se pochlubit CD k dvacátému výročí, nahrávkou DVD záznamu s prvotinou muzikálu Noc na Karlštejně a společným CD z festivalu Antonína Žváčka. Spolupracovali s některými populárními osobnostmi: jihočeským skladatelem Adolfem Kubatou, zpěvákem Jožkou Černým, moderátorem a zpěvákem Karlem Hegnerem - spolupráce s ním trvá dodnes. To je jen hrubý výčet aktivit Svitavské dvanáctky, dalších drobných slavností nebo rodinných akcí je nepočítaně.

Dechový orchestr prošel mnoha změnami a vystřídalo se v něm několik desítek muzikantů. Dnes jich má přes dvacet. Nezbývá než popřát dechovce ještě dlouhá léta zdaru a úspěchů. Jménem diváků a široké veřejnosti vyslovit přáním, aby i nadále rozdávala radost z lidové písničky. Poděkování patří všem, kteří se zasloužili o vznik tělesa a jeho dlouholeté působení, zvláště pak kapelníkovi Romanu Kalvodovi a uměleckému vedoucímu Jaroslavu Dvořákovi.

kronikář Svitavské dvanáctky Milan Flek

 

Kontakt

Svitavská dvanáctka
568 02 Svitavy

Roman Kalvoda
kapelník
rkalvoda@seznam.cz
605 139 972

Poslední aktualita

Za dechovkou do parku

Záznam z nedělního koncertu "Za dechovkou do parku" z 20.8.2017 naleznete zde na Youtube od CMS TV.

Nejbližší akce

Žádné události